Vassula opowiada o spotkaniu

z kardynałem Bergoglio w Argentynie

W najnowszym specjalnym wydaniu biuletynu Stowarzyszenia „Prawdziwe Życie w Bogu” po angielsku, wspomniane jest spotkanie Vassuli z ówczesnym kardynałem Bergoglio, a obecnym Papieżem Franciszkiem.

Vassula spotkała kardynała Bergoglio, obecnie: papieża Franciszka, podczas rekolekcji w Argentynie 14 miesięcy temu. Część ich dyskusji koncentrowała się na jedności, która jest jednym z głównych tematów ksiażki „Niebo istnieje naprawdę, ale piekło również”, ponieważ jest to także jeden z głównych tematów Orędzi „Prawdziwego Życia w Bogu”.

W podróży po Argentynie towarzyszyła Vassuli miejscowa czytelniczka „Prawdziwego Życia w Bogu” i to ona i pomagała jej w tłumaczeniach podczas spotkań.

Ta towarzyszka Vassuli podzieliła się swoimi osobistymi notatkami na temat spotkania z kard. Bergoglio, w którym również i ona uczestniczyła.

„Pojechaliśmy samochodem do budynku obok katedry, gdzie znajduje się urząd arcybiskupa. Kardynał Bergoglio spotkał się z nami na górze i przyjął w małym, bardzo wygodnym pokoju. Potem powiedział mi, że rozumie po angielsku, więc postara się sobie sam poradzić, a w razie potrzeby poprosi mnie o pomoc w tłumaczeniu.

Vassula zaczęła opowiadać o swoim życiu, o tym, że jest zamężna ze specjalistą do spraw krajów rozwijających się, pracującego dla ONZ. Mówiła o swoich dzieciach i o tym, że poświęca się obecnie całkowicie rozpowszechnianiu orędzi, które otrzymuje.

Kardynał był bardzo zainteresowany i słuchał z uwagą. Kiedy doszło w rozmowie do kwestii różnych dat Wielkanocy, powiedział, że on zawsze był poruszony tym problemem i uważa, że jest to bardzo bolesne.

Powiedział, że wie, że greccy mnisi nie chcieli zmian i że uważa, biorąc pod uwagę strukturę Kościoła Prawosławnego (nie mającego jednego przywódcy), że jedność w tym względzie byłaby bardziej możliwa do zrealizowania w ten sposób, że to Kościół katolicki ujednoliciłby datę swojej Wielkanocy do daty Wielkanocy Kościoła prawosławnego.

Następnie Vassula powiedziała, że dzięki swoim rozmowom z tak wieloma biskupami na całym świecie, doszła do wniosku, że wszyscy oni prezentowali podobne spojrzenie na ten problem i większość je podzielała.

Potem kardynał poprosił mnie o wyjaśnienie, w jaki sposób funkcjonują grupy modlitewne „Prawdziwego Życia w Bogu”? Opowiedziałam mu o kolejności modlitw oraz o czytaniach z Biblii i z orędzi.

Pamiętam też, że Vassula opowiedziała kardynałowi o jednym konkretnym spotkaniu z rosyjskim biskupem, kimś bardzo ważnym. Wyraził on pragnienie dojścia do us­tanowienia jednej, wspólnej daty Wielkanocy.

Kiedy szłyśmy ulicą powiedziałam coś do Vassuli w związku z wiarą kardynała w orędzia „Pawdziwego Życia w Bogu”. Vassula odpowiedziała mi coś, co odnotowałam po tym spotkaniu! Znalazłam później tę notatkę wśród moich rzeczy. Zapisałam na kartce: „Najlepsze, co po wizycie u kardynała Bergoglio, Vassula mi odpowiedziała: „Nawet jeśli kardynał nie czytał orędzi - nie znaczy to, że w nie nie wierzy.”

Gdy byłyśmy już w samochodzie, powiedziałam: „Byłaś bardzo cierpliwa i dyplomatyczna w trakcie spotkania, ale powiedziałaś kardynałowi coś, co zabrzmiało bardzo mocno: „Mu­simy oddać nasze życie dla Jedności!”.

Wtedy VassuIa odparła: „Ja tak powiedziałam? Nie pamiętam!”

Z perspektywy tego spotkania i wobec nowych wydarzeń, a zwłaszcza wyboru kardynała Bergoglio na Papieża Vassula komentuje jeszcze:

„Papież Franciszek ma tylko jedno płuco. Ubiegłej nocy myślałam o Janie Pawle II i o tym, co on mówił na temat jedności. Jan Paweł II mówił, że Kościół musi oddychać dwoma płucami, zachodniego i wschodniego chrześcijaństwa. Mówił, że Kościół nie może prawidłowo oddychać mając tylko jedno płuco i dlatego potrzebuje prawosławnego, Kościoła, które byłoby tym drugim płucem potrzebnym do prawidłowego procesu oddychania.

Jedność spowoduje, że Ciało będzie zdrowsze - dlatego ten Papież zdaje sobie sprawę z wagi dążenia do jedności, która wzmocni Mistyczne Ciało Chrystusa.”

Przekład z ang.: Katarzyna Radwańska

Zobacz też: http://www.vassula.pl

 


[powrót do strony głównej] [mapa całej witryny] [pełna oferta książek i kaset] [nowości] [ostatnie zmiany] [pismo "Vox Domini"] [czytelnia on line i nie tylko] [ewangelia na niedziele i święta] [archiwum plików 'zip'] [nasze plany] [mirror site strony polskiej Międzynarodowego Stowarzyszenia 'Prawdziwe Życie w Bogu'] [prawdy wiary Kościoła Katolickiego] [ciekawe linki religijne w różnych językach] [przeszukiwanie witryny "Vox Domini"] [e-mail] [kilka słów o Wydawnictwie]